Novinky

    • Ukončenie školského roka
     • Ukončenie školského roka

     • 30. júna sme spoločne so SSOŠ ukončili školský rok 2021/2022. Tento rok mali žiaci plnohodnotné vyučovanie, úspešne sme odmaturovali a odnášame si krásne zážitky zo školských akcií aj z koncoročných výletov. Na Nádvorí úspechov sme ocenili našich najúspešnejších žiakov. Prajeme Vám všetkým pekné letné prázdniny.

    • Športový deň a súťaž o najchutnejší guľáš
     • Športový deň a súťaž o najchutnejší guľáš

     • Posledný deň pred vydávaním vysvedčení už každoročne patrí milému športovo-gastronomickému podujatiu - športovému dňu, ktorý je spojený so súťažou o najlepší guláš. Tento rok sa naše priestory zaplnili žiakmi z troch škôl: Súkromnej strednej odbornej školy ELBA, Súkromnej strednej športovej školy ELBA a hostili sme aj Súkromnú spojenú školu – European English School zo Solivarskej ulice. Pod organizačnou taktovkou Mgr. Radoslava Kubánku žiaci súťažili v štyroch športových disciplínach: hod na cieľ, kop na cieľ, prekážková dráha, hod polenom a napriek horúcemu počasiu podávali výborné výkony. Bodkou za súťažami bola divácky atraktívna disciplína – preťahovanie lanom, kde si víťazný vavrín odnáša trieda III. A a VII. G.

      Popri športovaní sa žiaci činili aj pri príprave obeda a porota mala neľahkú úlohu z jedenástich navarených gulášov vybrať tie tri víťazné. Nakoniec sa ale jednohlasne zhodla a tretie miesto pridelila žiakom zo SSŠŠ ELBA, triede I. A, ktorá si ako ocenenie odnáša maxi varechu, ktorú určite využije aj o rok. Na druhom mieste bol guláš zo SSOŠ ELBA, trieda III. U bola ocenená maxi naberačkou a aj v tejto disciplíne opäť dominovali žiaci zo SSŠŠ ELBA – trieda III. A a VII. G, ktorej pribudol smaltovaný gulášový kotlík.

      Všetkým zúčastneným ďakujeme a veríme, že o rok sa toto podujatie opäť vydarí. 

    • Kvarta vo fyzikálnom labáku
     • Kvarta vo fyzikálnom labáku

     • Dňa 17. júna 2022 sme si prakticky vyskúšali, čo sme sa počas vyučovacích hodín fyziky naučili. Skladali sme elektrické obvody, zapájali žiarovky sériovo a paralelne. Merali sme silu na naklonenej rovine, pričom sme striedali povrchy naklonenej roviny.

    • Eurofondue 2022
     • Eurofondue 2022

     • Piatok 17. 06. 2022 sme sa zúčastnili 9. ročníka súťaže študentských projektov a nápadov EUROFONDUE 2022. Vďaka tejto súťaží sme mali skvelú príležitosť vyskúšať si manažovanie projektu s fiktívnym rozpočtom eurofondov v hodnote 20 000 €. Navrhli sme súťažný projekt s názvom Komunitná záhrada, ktorý by mal byť verejnoprospešný, bude slúžiť občanom regiónu, podporí turizmus, zlepší životné prostredie a v neposlednom rade pomôže znevýhodnenej skupine obyvateľstva. Podarilo sa nám obsadiť krásne druhé miesto a ako odmena nás čaká návšteva Európskeho parlamentu v Bruseli, ktorú sprostredkuje europoslanec Martin Hojsík. Tešíme sa na to.

      Alexander Verčimák

       

    • „Chameleónove reakcie“
     • „Chameleónove reakcie“

     • Čo je najzaujímavejšie na chémii? No predsa pokusy. Aj my sme sa v piatok 10. júna 2022 spolu s 3. A a 7. G zahrali na chemikov a počas dvojhodinovky sme v laboratóriu prevádzali „Chameleónove reakcie“ a hrali sa s farbami (video 1, video 2). Zúžitkovali sme všetko, čo sme sa počas roka naučili. V prvom rade bolo potrebné poukázať na správanie v laboratóriu a bezpečnosť, oboznámiť sa s pomôckami, pripraviť si roztoky v správnych pomeroch a už len miešať a experimentovať. Rovnako sme postupovali aj pri výrobe „Slonej pasty“, ktorá nemá so slonmi spoločné nič okrem veľkosti. Veď posúďte sami. 

    • Majstrovstvá Slovenska v maswrestlingu
     • Majstrovstvá Slovenska v maswrestlingu

     • V piatok 20. mája 2022 sa v EL Parku uskutočnili Majstrovstvá Slovenska v maswrestlingu súťaže družstiev chlapcov a dievčat stredných škôl. Súťaže sa zúčastnilo 8 chlapčenských a 3 dievčenské družstvá. Družstvo chlapcov v zložení (Patrik Guľaša, Martin Mesároš, Tristan Thimotei Randel, Jakub Feňuš) obsadilo v skupine druhé miesto a postúpilo do semifinále. V semifinále prehrali a nevydaril sa im ani zápas o 3. miesto a celkovo obsadili 4. miesto. 

      Družstvo dievčat v zložení (Timea Rajtíková, Lea Kočíková, Zuzana Krajňáková, Ema Tomaščinová) oba svoje zápasy suverénne vyhrali a stali sa majsterkami Slovenska v maswretlingu v súťaži družstiev stredných škôl v kategórii dievčat. Srdečne blahoželáme a pevne veríme, že pri tomto novom športe dievčatá budú pokračovať a budú zbierať aj ďalšie úspechy.

    • Rozlúčka s maturantmi
     • Rozlúčka s maturantmi

     • Mesiac máj sa na našej škole nesie v znamení ústnych maturitných skúšok. Už tradičnou sa v tomto období stáva rozlúčka maturantov s vedením školy, pedagogickým zborom a so žiakmi. V piatok 20. mája 2022 sme si na "Nádvorí úspechov" vypočuli príhovor našej maturantky Laury Kováčikovej, po nej slová Sone Janíčkovej, žiačky prvého ročníka Súkromnej strednej odbornej školy ELBA. Maturantom sa nakoniec prihovoril a poprial veľa síl aj pán zriaďovateľ, Ing. Emil Blicha.


      Štvrtákom prajeme šťastnú ruku na maturitnej skúške!

    • Majáles
     • Majáles

     • Tento rok sa nám konečne podarilo opäť po dvoch rokoch zorganizovať náš obľúbený školský ples - Majáles.

      Vo štvrtok 12. mája 2022 v popoludňajších hodinách sa priestory nášho EL Parku zaplnili. Znova sme mali možnosť obliecť si krásne šaty a spoločne si užiť tento krásny večer, ktorý bol pre niektorých z nás po prvýkrát.

      Otvorenie plesu odštartovali tanečnice so svojím vystúpením pod názvom “Pirátky”. Taktiež nesmel chýbať hlavný príhovor Ing. Emila Blichu, ktorý nám zaželal príjemnú zábavu. Po chutnej večeri  prišiel čas na zábavu a začal sa náš program. Ako prví sa nám predstavili žiaci zo Žiackej školskej rady Súkromnej strednej športovej školy ELBA svojou scénkou. Druhým číslom programu bolo tanečné vystúpenie Sofie Gičovej, žiačky 1. A triedy. Potom sme trochu zmenili žáner, pretože na parket sme pozvali nášho obľúbeného folkloristu Patrika Vaška. Záver programu patril žiačke 1. ročníka Súkromnej strednej odbornej školy - Diane Kryvomaz, ktorá predviedla svoje spevácke kvality.

      V rámci večera nechýbalo ani tradičné vyhlásenie výsledkov súťaže Superelbák/Superelbáčka a Kráľ/Kráľovná plesu. Po skončení programu sme to roztancovali ako správni športovci. Po pár tanečných kolách sme sa zabavili tombolou, v ktorej panovalo napätie počas žrebovania. Žiaci povyhrávali skvelé a užitočné veci.

      A s týmto úžasným pocitom po skvelom Majálese sa nevieme dočkať, kedy si ho zopakujeme na ďalší rok.

    • Za krásu slova - krajské kolo
     • Za krásu slova - krajské kolo

     • „Kto nepozná váhu slov, ten nemôže poznať ľudí“ Konfucius. Tento citát sa so mnou tiahne posledné dva týždne v súvislosti so školským a krajským kolom súťaže ,,Za krásu slova‘‘. Na školskom kole som sa umiestnila na 1. mieste. Veľmi ma to prekvapilo. Takúto súťaž som absolvovala prvýkrát. Krajskú súťaž organizoval Dom Matice slovenskej v Prešove a Krajská rada Matice slovenskej v Prešove v spolupráci so Súkromnou strednou odbornou školou ELBA. Konala sa v priestoroch Modrej telocvične na Smetanovej ulici v Prešove.

      Obidve kolá boli rozdelené na 3 časti. V prvom kole bolo našou úlohou napísať všeobecný test zo slovenského jazyka a literatúry. V druhom kole sme prednášali náš rečnícky prejav, ktorý sme si vopred pripravili na ľubovoľnú tému a v treťom kole sme si vyžrebovali náhodnú tému, mali sme časový rozsah 5 – 10 minút na to, aby sme napísali naše myšlienky, pocity a názory. Následne po uplynutí času sme šli odprezentovať náš prejav.

      Vypočula som si veľmi dobré témy. Či už tie, ktoré sme si pripravili vopred, alebo aj tie, ktoré sme si náhodne žrebovali. Zazneli témy ako: Vojna sa nás netýka?, Tradície môjho národa, Láska, Môj vzťah k starším a jeho dôsledky, Som hrdá Slovenka, Sociálne médiá a ich vplyv na svet a veľa ďalších zaujímavých tém. Z každého prejavu som si niečo vzala. Aj keď som nestála medzi víťazmi, som nesmierne vďačná, za túto skúsenosť. Vystúpila som zo svojej komfortnej zóny, skúsila som niečo nové a veľa sa toho naučila. Neľutujem to a určite by som do toho šla znova.

      Sofia Gičová, I. A

    • Deň bez školskej tašky na ELBE
     • Deň bez školskej tašky na ELBE

     • Školská taška je samozrejmosťou každého školáka/žiaka. Ako to však vyzerá, ak raz môžu žiaci prísť do školy bez nej? U nás na Súkromnej strednej športovej škole ELBA sme si to vyskúšali. A vyzeralo to takto...

    • Pestrofarebný máj
     • Pestrofarebný máj

     • Stavanie májov patrí medzi tradičné zvyky na Slovensku. V minulosti predstavovali máje symboly ochrany pred zlými duchmi a chorobami. Tento zvyk sa v zmenenej podobe udržal dodnes. V predvečer prvého mája chlapci stavajú svojim vyvoleným dievčatám pod okná mladé brezové výhonky, ktoré symbolizujú ich vážny záujem. Častokrát sa v súčasnosti stavia zväčša jeden ovenčený strom uprostred dediny alebo hlavného námestia. Táto tradícia je zvyčajne sprevádzaná aj spevom a tancom.

      Tento rok sme sa aj my opäť stretli na tradičnom stavaní májov – radostne naladení a vyhriati teplými slnečnými lúčmi. V areáli školy si našiel miesto aj ten náš máj ako symbol jari, prebúdzajúcej sa prírody, ale aj mladosti a hojnej úrody.

    • Skvelý Martin Gernát u nás
     • Skvelý Martin Gernát u nás

     • Dňa 27. apríla 2022 sme v našej škole mali veľmi vzácnu návštevu. Privítali sme medzi nami držiteľa bronzovej olympijskej medaily, hokejového reprezentanta Slovenskej republiky – MARTINA GERNÁTA, ktorý si aj pri svojich mnohých pracovných povinnostiach našiel čas a prijal pozvanie na besedu. Žiaci ho počúvali s veľkým záujmom, keď rozprával o svojich hokejových začiatkoch, o pôsobení v zámorí, dozvedeli sme sa mnohé zaujímavosti aj zo zákulisia olympijských hier a z jeho profesionálneho života hokejového obrancu. Samozrejme, bez rodinných väzieb beseda ostať nemohla, a tak sme si vypočuli aj niektoré detaily z jeho osobného života. 

      Martin, ďakujeme ešte raz za ústretovosť, skromnosť a aj za to, že si bol ochotný fotiť sa so svojou medailou skoro so všetkými našimi žiakmi a učiteľmi. Želáme Ti ešte veľa športových úspechov!

    • Za krásu slova, školské kolo
     • Za krásu slova, školské kolo

     • 28. aprílový deň sa v tomto školskom roku opäť niesol v znamení súťaže Za krásu slova, kde si žiaci našej športovej školy otestovali svoje znalosti slovenského jazyka a rétoriky. Keďže počasie bolo súťažiacim aj odbornej porote naklonené, celá súťaž sa niesla v príjemnej jarnej atmosfére. V prvom kole žiaci vypracovali test zo slovenského jazyka a literatúry, v druhom kole porote predstavili svoje názory, myšlienky a pocity v rozmanitých témach, na ktoré si pripravili svoj rečnícky prejav. Ponúkame názvy niektorých tém: Veda a technika mení náš spôsob života, Moderná generácia, Čo robí človeka krásnym, Dennis Rodman, Zmení sa svet po corone? Úspech a šťastie, Každé zviera má dušu, Vplyv jazdenia na koni na psychickú a fyzickú stránku, Nový školský rok, Ako sociálne siete ovplyvňujú pcit sebalásky. Tretie kolo patrilo už vyžrebovaným témam, kde k najlepšie spracovaným témam patrili: Mám svoju pozitívnu inšpiráciu? a Ach, tie naše médiá!

      Víťazstvo si odnáša Sofia Gičová z I. A, druhé miesto patrí Tamare Chovancovej z I. A a bronzový stupienok vybojovala Monika Leškovská zo IV. A. Porota sa rozhodla oceniť aj ďalšiu súťažiacu, a tak si diplom odnáša aj Tamara Gerbocová zo IV. A za kultivovaný prejav.

      Odborná porota pracovala v zložení: Mgr. Andrea Hocmanová, PhDr. Miloslava Olearník Štefanová a Mgr. Michaela Marková. Všetkým súťažiacim želáme aj v ďalších súťažiach veľa úspechov.

                                                                                         Mgr. Andrea Hocmanová

    • Modelová Národná rada SR
     • Modelová Národná rada SR

     • V dňoch 23. 04. – 24. 04. 2022 sme sa zúčastnili netradičného, ale o to viac zaujímavého podujatia pod názvom Modelový parlament SR (MPS). Bola to príležitosť vyskúšať si aké je to byť naozajstným politikom. Na tejto konferencii sme dostali príležitosť rozvinúť svoju politickú gramotnosť, kritické myslenie a zoznámiť sa s fungovaním politiky zvnútra. Na niekoľko hodín sme sa stali poslancami Národnej rady, pričom sme doslova na nejaký čas obsadili ich skutočné pracovné miesta.

      Všetci účastníci (stredoškoláci z celého Slovenska) boli rozdelení do piatich politických strán. Tie kopírovali politické strany podľa výsledku parlamentných volieb z roku 2020. V rámci nich sa riešilo aktuálne dianie na Slovensku. Boli sme zaradení do výboru Životné prostredie. Následne bol pred všetkými účastníkmi nastolený konkrétny problém v určitej oblasti a našou úlohou bolo vymyslieť, ako by sa dalo zmenou zákona prispieť k jeho riešeniu. Naša skupina pracovala na legislatíve zákona v spolupráci so študentmi práva UK Bratislava. Cieľom nášho nariadenia bolo zabezpečiť čistejšiu cestnú a železničnú dopravu, splniť ciele EÚ v oblasti zníženia emisií skleníkových plynov na roky 2021 – 2030 a prispieť k splneniu cieľov Parížskej dohody. Výsledkom všetkého bolo vytvorenie návrhu zákona a zasadnutie parlamentu. Jednotliví poslanci v mene svojich strán predložili návrhy zákonov, ku ktorým sa následne vyjadrovali ostatní poslanci a predkladali pozmeňovacie návrhy. Po skončení rozpravy sa návrhy finalizovali a na konci sa o každom návrhu hlasovalo.

      Fotoalbum

    • Modelový parlament Slovenska
     • Modelový parlament Slovenska

     • Veľká česť pre našu školu. Naši žiaci sa zúčastnili modelovanej Slovenskej národnej rady. Viac informácií prinesieme po ich návrate z Bratislavy.

    • Silná ruka stredných škôl
     • Silná ruka stredných škôl

     • Dňa 13. apríla 2022 sme sa zúčastnili 26. ročníka súťaže o najsilnejšieho stredoškoláka a stredoškoláčku východoslovenskej oblasti v pretláčaní rukou pod názvom „Silná ruka stredných škôl“. Súťaže sa zúčastnili 3 dievčatá a 2 chlapci. Chlapci súťažili v najsilnejšej kategórii nad 80 kg. Tristan Thimotei Randel a Martin Mesároš sa po dvoch prehrách neprebojovali medzi najlepších. Oveľa lepšie sa darilo našim dievčatám. 

      V kategórii nad 60 kg sa Tatiana Blichová umiestnila na treťom mieste a v semifinále súťaže ju porazila Lea Kočiková, ktorá obsadila výborné druhé miesto. Najväčším a najpríjemnejším prekvapením boli výkony Emmy Tomaščinovej, ktorá v kategórií do 60 kg porazila všetky súperky a bez prehry suverénne zvíťazila. V celkovom hodnotení družstiev sme jasne zvíťazili a získali sme pre našu školu putovný pohár. Dievčatá postúpili na Majstrovstvá Slovenska, ktoré sa budú konať  29. apríla 2022.

      Ceny odovzdávala Klaudia Lišková, jedna z našich najúspešnejších študentiek, ktorá sa pred 10 rokmi takisto zúčastnila súťaže Silná ruka a tam odštartovala svoju úspešnú kariéru.

    • Pomáhali sme pri organizácii mítingu detská P-T-S 2022
     • Pomáhali sme pri organizácii mítingu detská P-T-S 2022

     • V rámci projektu Detská atletika sme tento mesiac pomáhali Slovenskému atletickému zväzu pri organizácii mítingu detská P-T-S 2022. Na prvom krajskom kole v Prešove tento rok súťažili o postup na celoslovenské finále deti z Prešovského a Košického kraja v rekordnom počte družstiev. Na štadióne ZŠ Šmeralova 25 to žilo atletikou celé dopoludnie.