• Sofia túži súťažiť na ZOH 2022

• Mária Sofia Pucherová (žiačka Oktávy) a Nikita Lysak tvoria od decembra 2020 tanečný pár na ľade. Momentálne sa pripravujú na kvalifikačné preteky, na ktorých si plánujú vybojovať miestenku na Zimné olympijské hry 2022 v Pekingu.

Aj počas pandémie a lockdownu majú každodenné tréningy a to nielen na ľade, ale aj na „suchu” v podobe baletu, gymnastiky a posilňovania. Ich cieľ je čím ďalej tým bližšie a pre nich to znamená len jedno –  neprestávať trénovať!

Pozrite si ich video športový medailón v Televíznej Regine RTVS.

Sofii všetci držíme palce!!!

• Ponožková výzva

• 21. marca si pripomíname Svetový deň Downovho syndrómu. V tento deň prebiehala ponožková výzva, ktorej sa mohli zúčastniť ľudia po celom svete. Známi i nezmámi ľudia si obuli ponožky rôznych farieb, veľkostí a svoje fotky zdieľali na sociálnych sieťach, aby potešili ľudí s Downovým syndrómom.

Pýtate sa, prečo práve ponožky? Ľudia s Downovým syndrómom majú 47 chromozómov namiesto typických 46. K dispozícii je dodatočná kópia 21. chromozómu. Ponožky sa stali symbolom preto, lebo svojím tvarom pripomínajú práve chromozómy.

Aj žiaci SSŠŠ ELBA sa zapojili do tejto výzvy a vyjadrili tak úctu a sympatie početnej komunite ľudí s Downovým syndrómom. Neostali sme iba pri pestrofarebných ponožkách. Pri tejto príležitosti sme sa na online hodinách zhovárali o tom, aké je to byť „iný“ v dnešnom svete. V rámci diskusie sme spoločne definovali termíny ako inakosť, akceptácia, inklúzia v našej spoločnosti. Príspevky a vyjadrenia našich žiakov si budete môcť prečítať v novom vydaní školského časopisu.

• Marek Copák – športovec roka 2020

• Ocenenia pre najlepších strelcov

Každoročne prezident Slovenského streleckého zväzu (SSZ) Miloš Benca oceňuje najúspešnejších strelcov, trénerov aj družstvá, ktoré v danom roku dosiahli významné úspechy a priniesli cenné medaile z medzinárodných súťaží. Maturant Marek Copák, žiak Oktávy, aj jeho družstvo, získali ocenenia za úspechy dosiahnuté na Majstrovstvách Európy (Wroclaw Poľsko) vo februári roku 2020. Ocenenia si mali oficiálne prevziať v Bratislave na galavečeri, ale kvôli pandémii bol galavečer zrušený. Ceny Marekovi poslali a cez telefón mu poďakovali. Zablahoželal mu aj prezident Slovenského streleckého zväzu (SSZ).

Blahoželáme!!!

• Moja obľúbená kniha

• Vzácnosť, ktorú mnohí nedocenia

Aj takto by sme mohli nazvať KNIHU. Je to nástroj, ktorý zapaľuje predstavivosť, je najtichším a najstálejším priateľom človeka, je najprístupnejším a najmúdrejším poradcom a najtrpezlivejším učiteľom. Dom bez kníh je ako miestnosť bez okien.

Už aj v barokovej literatúre Hugolín Gavlovič vo svojom diele Valaská škola – mravúv stodola tvrdí, že čítanie kníh nás nielen vzdeláva, ale robí z nás lepších ľudí.

A preto sme sa aj my, ELBÁCI, dňa 19. marca 2021 stretli vo virtuálnom priestore aplikácie TEAMS, aby sme si pripomenuli, že mesiac marec je mesiacom knihy.

Zúčastnení žiaci mali za úlohu pripraviť si krátku prezentáciu o svojej obľúbenej knihe. A naozaj, bolo čo počúvať! Od denníka, témy holokaustu, cez dobrodružnú literatúru, fantasy, životopisných tém až po encyklopédiu a motivačné myšlienky. Žiaci si cez svoje prezentácie precvičili schopnosť verbálneho prejavu, mnohí mali pripravené aj citáty zaujímavých častí svojich kníh. Určite všetci zaujali, veríme, že celé podujatie bolo naozaj obohacujúce a motivačné. Pochvalne sa vyjadroval  pán zriaďovateľ Ing. Emil Blicha, pán riaditeľ Mgr. Juraj Skrip a aj pán zástupca Mgr. Ľuboš Zlatohlavý, ktorí pozvanie na túto akciu prijali a všetkým žiakom za ich myšlienky úprimne poďakovali.

Toto podujatie zorganizovali pani učiteľky Mgr. Miloslava Olearník Štefanová a Mgr. Andrea Hocmanová.

Zúčastnení žiaci:

• Branislav Guľaš – II. C, Denník Anny Frankovej - Otto H. Frank, Mirjam Presslerová
            • Radoslava Lešková – IV. G, Prípad Jossua - Bod 0 – M. G. Harris
            • Filip Nemjo – III. G, Spirit animals – Marie Lu
            • Ema Šándorová – IV. A, Nekonečný prameň vašej sily – Joseph Murphy
            • Martin Kohút – III. G, Encyklopédia II. svetovej vojny
            • Tamara Tokárová – IV. G, Valčík stromov a oblohy – Jean-Michel Guenassia
            • Frederika Okresová – IV. A, Zázraky Pátra Pia – Allegri Renzo
            • Lucia Bogdaňová – III. G, Trón zo skla – Sarah J. Maas
            • Marko Kašprišin – III. G, Štyria kamaráti v akcii – Thomas Brezina
            • Diana Bereza – IV. G, Charlie a továreň na čokoládu – Roald Dahl
            • Šimon Rimák – VIII. G, Cesta pokojného bojovníka – Dan Millman
            • Marika Kohútová – I. C, Toto je moje srdce – C. C. Hunter

Všetky spomínané knihy sú v ponuke na www.martinus.sk

•  Samuel Michalko - majster Slovenska
          • Samuel Michalko - majster Slovenska

• Žiak našej školy, Samuel Michalko, sa v dňoch 20 - 21. 2. 2021 zúčastnil Majstrovstiev SR muži a ženy. Získal na nich zlatú medailu v štafete 4x200 m a titul majstra Slovenska. Zúčastnil sa tiež Halových majstrovstiev SR juniorov a junioriek, ktoré sa konali v Bratislave v dňoch 27. - 28. 2. 2021. Podal na nich slovenský výkon roka a získal titul majster Slovenska.

Srdečne blahoželáme!